Relax

Relaxujete uklízením? Ať se nezblázníte!

17. prosince 2007 v 14:45 | Azzy
Relaxujete uklízením? Ať se nezblázníte! Možná to tak máte i vy - všechno vám padá na hlavu, ve vašem životě je chaos. Není nad to si pořádně uklidit. Oháníte se hadrem, a vaše myšlenky plují hlavou jako rybky v akváriu. Stává se ale, že místo toho, abyste měla kontrolu nad uklízením, ono ovládne vás!

Udělejte si vlastní japonskou zahradu

17. prosince 2007 v 14:31 | Azzy

Stále více lidí má potřebu vlastnit třeba jen malý kousek půdy. Finanční prostředky mnohdy neumožňují koupi většího pozemku A právě pro vlastníky menšího kousku země je nejvhodnější založit si japonskou zahradu. Důvody jsou tu i jiné, než finanční. Krásně založená japonská zahrada skýtá možnost oddychu v prostředí, které je v souladu s přírodou.

Japonské zahrady se odlišují především svojí velikostí. Jsou mimořádně malé. Japonci, se svou hustotou obyvatelstva , musí půdou značně šetřit.

Staletá, nábožensky orientovaná architektonická tradice je založena především na maximálním využití krásy a významu všech součástí.

Japonci si velmi váží přírodní krajiny, proto ji nechávají vyniknout. Základními prvky v japonské zahradě jsou kámen, voda, rostliny.

Na malých dvorcích můžeme najít různé zajímavé předměty, lampičky, kamenné artefakty.

Mile působí malá jezírka s kamennými můstky, cestičky vytvořené z našláplých kamenů nebo oblázkového štěrku.

Rostliny jsou vybírány na základě zajímavého tvaru a lišících se textur listů. Omezenou dobu, po kterou je určitý větší keř či strom zajímavý ( listy, plody, podzimní barva či kůra) lze prodloužit tím, že v jeho větvích necháme růst přitažlivou popínavou rostlinu. Ta by se měla se svým hostitelem doplňovat a neměla by kořenit příliš blízko jeho úpatí, aby nedocházelo k boji o vodu a živiny.
Využití barev je střídmé, ale výrazné. Rostliny jsou sestříhané do patřičných velikostí. Název bonsaj, známe právě z japonské zahrady.

V malých zahradách je nutností využít místa do posledního kousíčku. Během jednotlivých etap projektu se musíme bránit plýtvání místem a vytváření těžko využitelných koutů. Pohrajeme-li si s různými prvky, které jsou v zahradě potřeba, určitě nalezneme nejúspornější, nejproveditelnější a nejestetičtější uspořádání.

Objekty, které mají více než jednu funkci, šetří místo a zvyšují využitelnost zahrady:

příkladem jsou schody mezi patry a opěrné zdi. Jsou-li postaveny ve správných rozměrech, vytvářejí zároveň příjemné místo k posezení.

Tvrzení, že v jednoduchosti je krása, platí určitě pro japonskou zahradu.

Nezapomeňte relaxovat

16. prosince 2007 v 21:00 | Azzy
Otužilci nemívají chřipku
Spolehlivou a osvědčenou cestou ke zvýšeni imunity je otužování. Pomáhá v prevenci nachlazeni, chřipky a angíny. Pokud otužilec přece jen onemocní, choroba mívá kratší a lehčí průběh, člověk se může dříve vrátit k běžným sportovním aktivitám. Otužování působí příznivě i na psychickou odolnost, která hraje ve sportu důležitou roli.
Umíte se správně otužovat?
 • Začátky nepřehánějte, začněte krátkým sprchováním vlažnou vodou. Studenou přidávejte postupně. Studená sprcha je nejlepší po ránu, ale může být i večer.
 • Neotužujte se bezprostředně po sportovním výkonu.
 • Po chladné sprše se pořádně osušte (třením ručníku podpoříte krevní oběh) a přiměřeně se oblečte.
 • Při nemoci otužování přerušte - po nemoci začínejte opatrně.
 • Otužilost během několika týdnů výpadku poklesne, proto je důležitá pravidelnost.
Zdravý relax v sauně
Uvolnění, prokrvení, relaxace a posílení imunity nabízí i saunování. Vedle prevence respiračních nemocí příznivě působí na svaly a klouby, představuje velmi účinnou cévní gymnastiku. Zvýšením teploty těla se uvolňují zplodiny metabolismu uložené ve svalových vláknech, které se vylučují potem i ledvinami.
V sauně působí vysoká teplota spolu s nízkou vlhkostí vzduchu. Na nejnižší lavici je v okolí hlavy teplota přibližně 50oC, na prostředním stupni kolem 65oC, v nejvyšším patře přes 80oC. Nejvíc se člověk potí na prostřední lavici, s vyšší teplotou se odpařování už moc nezvyšuje. Po rozehřátí by mělo následovat pozvolné zchlazení ve studené vodě, při němž dojde nejdřív ke krátkému reflexnímu stažení cév, které se po koupeli zase rozšíří. V sauně můžeme vypotit až litr potu, neměli bychom zapomínat na doplnění tekutin.
Kdy saunování není vhodné?
 • Při vysokém krevním tlaku a onemocnění srdce.
 • Při onemocnění ledvin.
 • Při zvýšené krvácivosti.
 • Při akutním infekčním onemocnění nebo při akutním zánětu kloubů.
Chvála kompenzačních sportů
Málokterý sport zatěžuje rovnoměrně všechny svalové a kloubní struktury, proto sportovní lékaři a trenéři doporučují věnovat se pravidelně tzv. kompenzačním sportům, které tyto disbalance vyrovnávají. U převážné většiny "vertikálních" aktivit je to například "horizontální" plavání. Na rozhraní sportu a hluboké relaxace se pohybuje jóga.
Jak ovládnout sám sebe
Jóga představuje filozofický systém starý pět tisíc let, jehož cílem je odstranění nemoci, dosažení pevného zdraví, vitality, kontroly nad biologickými procesy, které probíhají v našem těle, emocionální rovnováhy, schopnosti hluboké meditace. K tomu slouží řada cviků spojených s určitými polohami, ásany, v nichž je potřeba po jejich dokonalém zvládnutí chvíli setrvat. Praktikování jógy v našich podmínkách sice neumožňuje převzít systém jako celek, přesto je jóga účinným prostředkem k uvolnění napětí, k vnitřnímu zklidnění, k překonání stresu, k dokonalému protažení kloubních vazů, posílení svalů, k udržení pružnosti a ovládání dechu, které přispívá ke zvýšení výkonu a kapacity plic a podporuje činnost srdce.
V západních zemích je nejobvyklejší tzv. hathajóga (jóga tělesná) zaměřená na ovládání těla.
Nač při józe nezapomenout?
 • Necvičte po jídle
 • Cvičte raději pravidelně kratší dobu, třeba 15 minut denně.
 • Nezbytná je příjemná atmosféra, klid, soustředění.
 • Nedělejte prudké pohyby, nezadržujte při cvičení dech

Detoxikace aneb Co zabírá na náš organismus?

16. prosince 2007 v 20:55 | Azzy
Detoxikace aneb Co zabírá na náš organismus? Naše tělo je často zahlcováno spoustou věcí zvnějšku. Jde o různá jídla a druhy pití, ale taky civilizační stres a především znečištěné prostředí. Jak se tedy máme bránit, když chceme zdravý a čistý organismus, který bude kvalitně fungovat, někdy jako znovuzrozený?

Ranní relax – cvičení, sprcha a snídaně

12. prosince 2007 v 15:40 | Azzy
Ranní relax – cvičení, sprcha a snídaně Stačí trocha pohybu, pohodová hudba, voňavý sprchový gel a z nepříjemného ranního vstávání se stane rituál, na který se budete třeba i těšit. Probuzení s citem
Určitě se nenechejte vytrhnout ze snění zběsilým zvoněním budíku. Mnohem lepší je probrat se při příjemné hudbě, která se postupně zesiluje a nenásilně vás tak vyvede ze země snů. I když už jste dostatečně probuzená, neměla byste hned vyskočit z postele.
Nejprve se labužnicky protáhněte a co nejvíc se natáhněte přes celou postel. Přitom se krásně uvolní svaly a ospalost je ta tam. Pokud máte po ránu nízký tlak, v lehu zvedněte nohy ke stropu a šlapejte na imaginárním jízdním kole. Krevní oběh se rozpohybuje a do svalů se dostane potřebný kyslík. Potom už jen opatrně vstaňte z postele. Ve stoje se ještě jednou protáhněte.

Cvičení pro radost

Ranní rozcvička je stále nejlepší způsob, jak být po ránu fit. Postačí i pár minut. Ke cvičení si otevřete okno, tak vaše plíce dostanou extra porci kyslíku, a to vás dokonale osvěží. Vhodným cvičením jsou dřepy. Dále můžete kroužit rukama, nohama a nakonec celým trupem. Výborné jsou také cviky z jógy, např. jednoduchá sestava - »pozdrav slunci«, které protáhnou celé tělo. Pokud si pustíte hudbu, bude vše rázem příjemnější.

Smyjte ospalost

Poslední zbytek únavy zažene osvěžující a povzbuzující sprcha. Udělejte si z ranní očisty zážitek, který vám bude potěšením. Vnímejte, jak teplá voda příjemně hladí vaší kůži. Vhodná je sprcha s efektem »jarního deště«. Pokožku masírujte voňavým sprchovým gelem, nejlépe s obsahem povzbuzujících esenciálních olejů. Nejlepší jsou citrusové vůně. Zaručeně vás proberou, ale pokud dáváte přednost jiným vůním, klidně je použijte. Jde hlavně o vaši pohodu.

Snídaně je základ

Tělo po ránu potřebuje energii na svůj rozjezd. Je jedno, jestli ji zkonzumujete v šest hodin ráno nebo v deset dopoledne, ale rozhodně by prvním jídlem neměl být hamburger z fastfoodu nebo čína z bistra. Snídani byste si ale měla vychutnat hlavně v klidu. Vhodné je celozrnné pečivo s dietním margarínem a s netučným sýrem nebo libovou šunkou. Vláknina podporuje činnost střev a na dlouhou dobu zasytí. Ideální je také müsli s jogurtem a čerstvým ovocem. Banán vám dodá draslík a hořčík důležité látky pro pevné nervy a výkonnost. Čerstvá ovocná šťáva zásobí tělo vitamínem C, který likviduje volné radikály a posiluje imunitní systém. Zkuste týden snídat potraviny v bio kvalitě a uvidíte ten rozdíl. Tělo nebude hned od rána zatěžováno zbytečnými cizorodými látkami a vy se budete cítit zas o něco lépe.
A jaké ranní rituály máte vy?

Sladká relaxace

28. listopadu 2007 v 17:47 | Azzy
Nenabízíme vám ovšem žádné cukrářské hody. Těmito a jinými surovinami se můžete nechat obalit a příjemně v nich odpočívat.

Možná vám kamarádka nadšeně vyprávěla, jak si užila čokoládový zábal, jaké má krásné ruce po parafínu nebo jak si lenošila v kokosovém oleji. Není to ale žádná novinka, vlastně jde jen o návrat k někdejším prostředkům. Různé typy zábalů se používají již odpradávna. A mají nejen kosmetické, ale i léčebné účinky. Nejlepší relaxaci představuje samozřejmě zábal celého těla, ale dobrou službu vám poskytnou i zábaly rukou či nohou a vzpruhu dodají i vlasům. A do čeho se můžete nechat zabalit? Možností je spousta. Existují zábaly bahenní, čokoládové, rašelinové, pivní, skořicové, parafínové, ovocné, medové ...

Bahenní zábal
Účinky jsou již po stovky let využívány k odstranění svalového napětí a ke snížení bolesti zad. Vzhledem k tomu, že při nich dochází k povzbuzení až prokrvení prohřívaných partií, jsou účinné v boji proti celulitidě. Po pravidelném opakování kúry dochází k vyhlazení pokožky na problematických partiích.
Želé zábal
Zábal se může aplikovat ve dvou variantách, buď s nahřátím nebo bez nahřívání. V obou případech příjemně osvěží. Jeho základ představuje termální voda Spa z belgických Ardén, uznávaná pro své jedinečné minerální složení. Výsledný efekt přináší hydratovanou a pružnou pokožku bez šupinek. Díky vysokému obsahu vody je pleť příjemně hladká a napnutá.
Skořicový zábal
Tento zábal se používá při tvarování postavy. Používají se při něm krémy obsahující skořicový olej, výtažky ze zázvoru a lískových oříšků. Dochází nejen k úbytku objemu, ale k celkovému zlepšení vzhledu kůže postižené celulitidou. Metoda byla vyvinuta v USA, kde už dvacet let patří ke standardní nabídce kosmetických salonů.
Čokoládový zábal
Čokoládové kosmetické zábaly spočívají v potírání těla devadesátiprocentní čokoládou. Tato kúra je vynikající pro regeneraci unavené pokožky. Kůže je následně pružná a sametově hebká. Kakao navíc obsahuje antioxidanty zabraňující stárnutí pleti. Čokoládové zábaly kromě toho stimulují srdce, působí antidepresivně a jsou jedinečným prostředkem pro fyzickou i psychickou regeneraci.
Ovocný zábal
Představuje vitaminový koktejl pro pokožku. Hodí se ke zvýšení imunity pleti a k její hydrataci. Rozmixované ovoce (např. rybíz, angrešt, jablko) dodává pleti vitamin A, B, C, vápník, hořčík, draslík a železo.
Parafínový zábal
Je vhodný pro ruce. Parafín používaný na zábaly není obyčejný vosk - je obohacený o vitamin E. Zábal prohřeje a uvolní ztuhlé klouby, odstraní se při něm odumřelé a suché části pokožky, kůže se zjemní a vyživí. Po takové kúře pak můžou ruce daleko lépe absorbovat hydratační a vyživující složky kosmetických přípravků. Doporučuje se i při bolestech kloubů, revmatické artritidě a při lámavosti nehtů.
Olejový zábal
Ve spojení například s medem udělá moc dobře vašim vlasům.

Kokosový zábal
Už po staletí si ho užívají ostrované v Pacifiku. Tvoří ho směs extra panenského kokosového oleje a výtažků z exotických oříšků, je vhodný pro hydrataci a ochranu pokožky a vlasů. Tato unikátní směs se nápadně podobá olejům produkovaným lidskou pokožkou, která ji následně přijímá daleko přirozeněji než jakýkoliv jiný olej.
JAK PŘIJMOUT AFRODIZIAKUM PÓRY?
Jednoduše - v čokoládovém zábalu. Už staří Mayové považovali tuto lahůdku za afrodiziakum. Navíc dodává okamžitou energii. Obsahuje zvýšené množství fenyletylaminu, který umí výtečně zlepšit náladu (zamilovaní jsou proto tak šťastní, protože se jim ho v mozku tvoří velké množství). Jestliže se v čokoládě "vykoupete", dostanete na svého partnera určitě chuť (a on na vás také).

Polštářek pro vaše sladké sny

21. listopadu 2007 v 6:35 | Azzy

Kleopatra prý spala na polštáři naplněném okvětními lístky růže, aby se vyspala do krásy. Osvědčená je i levandule, která se také dává do polštářků pro lepší spánek.

Vdechování aroma některých vonných - "spacích" bylinek zklidní prý organismus a zaručí sladký spánek. Alternativou polštářků plněných bylinkami jsou speciální spreje na povlečení, které obsahují éterické oleje, například z již zmíněné levandule.

Vůně levandule je opravdu svěží, její snítky vkládaly už naše babičky do šatníků a prádelníků, aby prádlo krásně provoněly a také svou vůní zaháněly moly. Levandule má mírný uklidňující a antidepresivní účinek, pomáhá při nervové předrážděnosti a neklidném spánku.

Voňavé polštářky také mohou být jednou z pomocných metod ke zvýšení pohodlí při onemocnění rýmou - jako jedna z inhalačních technik. Mezi nejúčinnějších éterické oleje působící při zánětech dýchacích cest jsou výtažky z eukalyptu, mentolu a kafru.

Eukalyptus pomáhá při rýmě, nachlazení a zánětu průdušek a má dezinfekční účinky, působí i proti bolesti hlavy. Mentol je výtažkem z máty peprné, působí také příznivě na rýmu a dýchací cesty, má i zklidňující vliv na nervovou soustavu. Kafr osvěžuje a má protizánětlivé účinky.

Vonné polštářky mohou být také s mateřídouškou a dalšími bylinkami. Při jejich pořízení musíme dbát - pokud si je nevyrobíme sami z vypěstovaných bylinek - třeba z máty, aby byliny, kterými jsou plněny měly hygienický atest. Aby silice, které se z bylin průběžně uvolňují, měly co nejdéle intenzivní vůni, měly by se byliny občas promnout - rozlomením bylinek je vůně intenzivnější.

Než si také polštářek pořídíme, měli bychom si vyzkoušet, která vůně nám vyhovuje, abychom byli s výsledkem spokojeni.

Relax: Vyválejte se v bahně!

21. listopadu 2007 v 6:33 | Azzy
Relax: Vyválejte se v bahně! Chcete si odpočinout a dopřát svému tělu příjemnou kúru a očistu? Vyzkoušejte tedy bahenní zábaly a jděte si příjemně zarelaxovat! Léčivé bahno
Bahenní zábaly se používaly už velice dávno. Lidem byly známy léčebné účinky hlíny. Nemůžete samozřejmě použít jen tak obyčejnou hlínu ze záhonu. Dá se ale aplikovat »obyčejná« cihlářská hlína, většinou se však využívají speciální (např. rašelina, francouzský zelený jíl, hlína z okolí Míšně, bílá hlinka či bahno z Izraele od Mrtvého moře). Dopřát si můžete bahenní zábaly v lázních (např. v Piešťanech), ale dnes klidně i v normálním kosmetickém salónu.
Prospěšná rašelina
Účinné a blahodárné jsou kupříkladu rašelinové zábaly. Rašelina obsahuje řadu prospěšných látek. Velice efektivní jsou tzv. humáty (vznikají pomalým rozpadem organických zbytků rostlin při působení kyslíku). Humáty můžete najít v rašelině, dále pak také v černozemi či třeba v hnědém uhlí. Kromě příznivého působení na pokožku mohou takové zábaly pomoci uvolnit křeče svalů a šlach, pomáhat v boji s kožními, ale i jinými chorobami.
Příznivě působící látky
Při bahenních procedurách je tělo zabaleno v zahřátém a na minerální látky bohatém bahně. To během kúry dokáže z vašeho těla absorbovat nezdravé látky a nejrůznější zplodiny. Bahno používané k takovým zábalům v sobě navíc obsahuje kromě minerálů také například organické látky, soli, lipidy, třísloviny, vitamíny, aminokyseliny atd. Tělo si tak nejen prohřejete, ale také mu dopřejte výživu a očistu.
Jednou nestačí
Bahenní zábaly se dají navíc kombinovat s nejrůznějšími druhy masáží. Chcete-li ovšem dosáhnout nějakého viditelného a dlouhodobého efektu, měla byste si dopřát takovou příjemnou bahenní kúru častěji než jednou. Vždyť ale návštěva kosmetického salónu a zábal v příjemně teploučkém bahýnku se mohou stát i bezvadnou relaxací, která vás po dlouhém a namáhavém dni pořádně uvolní.
Už jste někdy vyzkoušeli bahenní zábaly?

Snéhan - něžná masáž

20. listopadu 2007 v 21:09 | Azzy
Při indické masáži ležíte v dřevěném boxu, kam přes rošt proudí bylinkové páry. Pokožka tak lépe přijme teplé oleje, pomocí kterých vám masér uvolní svaly a klouby.
Toužíte se uvolnit a prožít kousek exotiky? Vyzkoušejte tradiční indickou masáž snéhan. Teplý olej vám prohřeje celé tělo a šikovné ruce maséra uvolní každičký sval. Tato léčivá procedura pomáhá udržet ve formě nejenom tělo, ale i duši. Ochrání před stárnutím. V rámci indické ajurvédy, což je indická věda o životě, existuje množství i léčebných a relaxačních procedur. Jednou z nich je i jemná olejová terapie snéhan. Při tomto druhu masáže se na kůži kape olej. Pak následuje samotná masáž, díky které se postupně fyzicky i psychicky uvolníte.
Dopřát si můžete masáž celého těla, ale když na ni nemáte čas nebo chuť, můžete si dopřát jen částečnou. Odborník se v takovémto případě zaměří jen na záda, chodidla nebo hlavu. Protože olejovou masáží lze dosáhnout optimálního uvolnění kloubů, svalů a vazů, můžete se díky ní zbavit celé řady zdravotních potíží, které vyplývají ze sedavého způsobu zaměstnání. To ale nejsou jediné pozitivní účinky. Tradiční indická procedura posiluje imunitní i nervový systém. Díky masáži můžete účinně odstranit únavu, stres a pomůžete i své kůži. Zlepšuje totiž vyplavování škodlivých látek z těla. O této masáži se dokonce tvrdí, že vás může ochránit před stárnutím. V každém případě se po ní budete cítit odpočatí a vitální.
Teplo i chlad
Léčivá síla masáže není ukrytá jen v šikovných rukou maséra, ale i v olejích, které při ní používá. Při proceduře vás v zimě zahřeje teplý olej, v létě se naopak používá olej studený, který tělo ochladí a osvěží. Oleje se získávají z různých částí bylinek, květů nebo semen. Každá rostlina má svoji vlastní léčivou sílu, proto se olej vybírá podle toho, které části těla je potřeba dodat energii. Celoročně se používá hořčičný olej. Všechny jsou samozřejmě bez chemických látek. Princip indické masáže je přitom jednoduchý: masér ze všeho nejdřív polije část těla olejem, promasíruje ji a plynule přechází na další části těla. Specifickou procedurou je pak polévání celého těla teplým olejem - cílem je celkové prohřátí organismu.
Od hlavy až k patě
Při indické masáži se uvolní celé tělo. A když nechcete, ani při ní nemusíte být úplně nazí - celou proceduru můžete absolvovat v plavkách. Na rozdíl od klasických masáží při té indické ležíte v dřevěném boxu, do kterého spodním roštem proudí bylinná pára. Díky tomu se na pokožce otevřou póry a výživné látky z léčivých olejů lépe pronikají do těla. Masér zpravidla začíná masáží levého ramena a postupně přejde na přední část levé nohy. Postup zopakuje na pravé straně. Poté promasíruje zadní část levé nohy, přejde přes levou polovinu zad až k lopatce. Podobnou péči následně věnuje pravé straně těla. Na závěr si můžete vychutnat uvolnění zad a páteře a nezapomíná se ani na hlavu. Zajímavostí je, že stimulační masáž hlavy patří v Indii ke starým rituálům
a kadeřníci jí zakončují každé své dílo.
Je ideální pro sportovce
Indickou masáž snéhan odložte, když máte horečku nebo akutní zažívací potíže. Na masáž nechoďte ani krátce po jídle. Před masáží je ideální nejíst asi tři hodiny, aby se nepotlačila trávicí síla organismu. Vyhnout by se jí měly těhotné ženy a ty, které právě menstruují. Zato sportovci nemají téměř žádná omezení. Mohou si snéhan dopřát před cvičením i po něm. Zlepší krevní oběh, uvolní svaly a klouby před cvičením. Po cvičení zase pomáhá odstraňovat z těla odpadní produkty metabolismu prostřednictvím trávicího a vylučovacího traktu.
Jsou už běžné
• Indickou masáž dnes provádí velká část masážních zařízení, a to po celé republice. Poskytují ji také relaxační centra a některá lázeňská zařízení. Hodina indické masáže stojí od tisíce do patnácti set korun, v závislosti na zdravotním stavu a délce masáže. Zkušení maséři ale doporučují na důkladné promasírování celého těla alespoň hodinu a půl. A ještě jedna dobrá rada - koupel nebo sprchu si dopřejte nejdříve hodinu po masáži, aby mohl olej na působit dostatečně dlouho.
Indická masáž hlavy
• Jde o příjemnou zklidňující a relaxační masáž, která výtečně odbourává i stres. Ve své domovské zemi je součástí každodenního života. Pokud je aplikována pravidelně, dokáže omezit i výskyt migrén. Indická masáž hlavy se provádí vsedě a klient je pří ní oblečen. Aplikuje se na těch částech hlavy, které jsou energetickými centry. Před masáží hlavy se nejdřív provede uvolnění ramen, šíje, paží a krku.

Úleva pod rukama

20. listopadu 2007 v 21:08 | Azzy
AJURVÉDSKÁ MASÁŽ
Uvolňuje fyzické i psychické napětí, napomáhá vyplavovat z těla škodlivé látky. Pokud milujete olejové masáže a orientální vůně, objednejte se. Ajurvédská masáž začíná u hlavy - terapeut vám do vlasů jemně vlévá teplý olej a speciálními tlaky masíruje pokožku, Aktivuje tak velmi důležitá energetická centra. Následuje masáž obličeje, jež napomáhá odstranit jemné vrásky a rozjasňuje pleť. Poté masér dynamickými pohyby natírá olejem celé tělo, od ramen až k chodidlům. Masáž zvyšuje pružnost těla, působí na celulitidu a vyrovnává krevní tlak. Také se díky ní zlepší celková obranyschopnost organismu. Po masáži se budete cítit skvěle, ale raději si neplánujte žádnou schůzku, protože olej budete mít všude. Vyzkoušejte například variantu, kdy vás masírují současně dva terapeuti. Doba: 90 minut, cena: kolem 3000 Kč za dva maséry.
Reflexní masáž chodidel
Je vhodná při stresu, bolestech zad, ekzému, oslabení organismu, ať už jako prevence, nebo jako léčba. Stydíte se při masáži vysvléknout? Tady stačí sundat jen ponožky. Reflexní terapie je metoda stará tisíce let. Užívala se v různých formách v Číně, Egyptě, Indii, ale i mezi indiány. Vychází z hypotézy, že na chodidle máme velké množství plošek a akupresurních bodů, kreré jsou propojené s určitou částí těla nebo orgánem. Mačkáním těchto bodů na plosce, nártu, prstech, patě nebo kotníku masér ovlivňuje funkce celého těla a díky tomu i léčí. Masáž může být lehce bolestivá, jak tomu u tlakových masáží bývál, ale v tomto případě bolest pomáhá. Na konci budete mít příjemný pocit v nohou i v celém těle.
TUINA, TRADiČNí ČíNSKÁ MASÁŽ
Tlaková masáž, která vás zbaví bolesti páteře, kloubů, svalů, bolesti hlavy, migrén nebo únavy z přepracování. Tlakem ruky, vibracemi a celou škálou masážních technik masér působí na akupunkrurní body, a stimuluje tak proudy energie. Nejefektivnější výsledky má tento typ masáže při bolestech svalů, hlavy nebo při únavě z přepracování. Také vám pomůže s bolestí kloubů, páteře nebo i vnitřních orgánů. Masáž bývá bolestivá, ale v tomto případě to má svůj význam - jen díky většímu tlaku a bolesti organismus dokáže nastartovat přirozenou samoregeneraci. Doba: 60 minut, cena kolem 622Kč.
ZVUKOVÁ NEBOLI TÓNOVÁ MASÁŽ
Uklidnění pomocí vibrace tónů je vhodné pro ty, kdo rádi experimentují a hledají hloubkové uvolnění. V Indii se zvuková masáž provádí už 5000 let jako součást léčitelského umění. Je to velmi meditativní druh masáže, při níž se na tělo pokládají různě velké kovové mísy a jemnými údery se z nich vylučují zvuky. Tóny a vibrace uvolní přerušené toky energie v těle, a tak pomáhají léčit zdravotní i psychické potíže. Tato metoda je dobrá například při akutních bolestech zad, hormonálních poruchách, kožních problémech a dalších nemocích. Délka: 60 minut, kolem 500 Kč.
THAJSKÁ MASÁŽ
Odstraňuje napětí svalstva a bolesti. Dobrý tip pro ty, kdo nemají rádi olejové masáže a neradi se svlékají. Masážní technika stará více než 4000 let, která se dříve provozovala jen v thajských chrámech, se provádí přes oblečení. Kombinuje protahování různých částí těla a mačkání tlakových bodů a spojuje v sobě hned několik alternativních léčebných metod. Terapeut vám nejprve začne masírovat chodidla, kde je velké množství reflexnich bodů, a tím vám uvolňuje problematická místa. Poté vám promasíruje celé nohy, břicho, záda a ruce. Končí se vsedě masáží krční páteře. Většina salonů nabízí kratší a delší variantu masáže. Pokud máte čas, vyberte si tu delší, protože pokud masér najde ve vašem těle nějaký problém, má dostatek času se mu věnovat, a lépe vám tak pomoct. Délka: 60-90 minut, cena: kolem 1000 Kč.
MASÁŽ KAMENY
Odstraňuje bolest a svalové křeče. Je dobrá při nespavosti, bolestech hlavy a problémech s krevním oběhem. Zároveň se při ní skvěle uvolníte. Během masáže inspirované postupy indiánských a havajských šamanů vám masér hladí naolejované tělo teplými lávovými kameny. Při jejím závěru je ovšem vystřídá chladným mramorem, a to hlavně v místech, která jsou náchylná k zánětům. Tepelný kontrast podporuje prokrvení a stimuluje lymfatický systém. Celé tělo se tak pročišťuje. Délka: 90 minut, cena: kolem 3000 Kč.
ŠVÉDSKÁ MASÁŽ
Uvolní ztuhlé a namožené svaly, pomůže při nespavosti a stresu. Nejčastěji prováděný způsob masáže v Evropě. Využívá různé typy tření a hnětení, při kterých se uvolňují křečovitě stažené svaly. Může být zaměřena buď na celé tělo, nebo jen jeho část (krční páteř ... ). Švédská masáž podporuje látkovou výměnu a způsobuje vyplavování serotoninu - hormonu štěstí, takže budete odcházet s doboru náladou. Délka: 60 minut, kolem 600 Kč

SHIATSU
Vhodné pro ty, kdo mají problémy s držením těla, zády, krkem a nataženými svaly.
Tato stará japonská technika v sobě spojuje základní principy akupresury a masáže. Masér provádí pomalý vytrvalý tlak na určité body podél tělesných meridiánů (energetické dráhy, po nichž proudí životní energie), a uvolňuje tak enetgetické bloky způsobené stresem nebo nahromaděním emocí. Celé ošetření pak zahrnuje i protahování, protřepávání či proklepávání. Délka: 60 minut, kolem 400 Kč.
BOWENOVA TECHNIKA
Dotyková masáž, která uvolňuje stres a napětí nahromaděné ve svalech. Je vhodná pro sportovce nebo lidi se sedavým zaměstnáním, kterým dokáže odstranit ,ztuhlá' ramena od počítače. Bowenova technika využívá systém velmi jemných, přesně definovaných pohybů, keré ve vašem těle aktivují jeho přirozené regenerační a hojivé mechanismy. Stažené a namáhané svaly se uvolní působením jemných impulsů a opět se vrátí do správné pozice. Obvykle se doporučují dvě až tři návštěvy v rozmezí deseti dní. Ošetření bývá nepříjemné, ale zbaví vás bolesti, která vás trápila. Délka: 40 minut, cena: kolem 400 Kč
Baňková masáž
Speciální baňky vás zbaví ztuhlého svalstva zad i krku, mohou vám ale pomoci i s onemocněním žaludku a střev nebo se záněty kloubů. Během této čínské masáže se na tělo přikládají speciální skleněné baňky. Vyrvoří se v nich podtlak, což způsobí prokrvení kůže a popraskání drobných vlásečnic. Dojde tak k odplavení nežádoucích látek a k uvolnění ztuhlých svalů. Baňkování vám může pomoci, i když trpíte poruchami krevního tlaku, otoky, migrénou nebo závratěmi. Jedinou nevýhodou této metody je, že se vám na místech, kde byly baňky, vytvoří nepěkné modřiny. Nebojte se, do týdne úplně zmizí. Délka: 30 minut, cena: kolem 300 Kč.

Odpočinek – víte vůbec, co to je?

11. listopadu 2007 v 7:18 | Azzy
Odpočinek – víte vůbec, co to je? Cítíte se unaveni a zdá se vám, že všechno na vás padá? Nedokážete se už pomalu přinutit něco dělat? A umíte si najít chvilku času na odpočinek a užít si jej? »Nelenošte« - odpočívejte!
Únava a pocit vyčerpání bývají často způsobeny jednoduchou věcí - špatným životním stylem. V dnešní uspěchané době si nedokáže najít každý volný čas pro sebe. A když už si ho najde, nemusí ho umět správně využít. Někdy se dokonce cítí člověk až provinile, že něco nedělá a jen tak lenoší. Aby tělo mohlo dobře fungovat, potřebuje si odpočinout, zkrátka a dobře doplnit spotřebovanou energii, zbavit se škodlivých látek a tak trochu se na další aktivitu připravit.
Jak odpočívat?
A jak odpočívat? Nejrůznějších způsobů je opravdu spousta a mohou být stejně individuální, jako je individuální každý člověk. Opravdu dobře si tělo odpočine samozřejmě při kvalitním a pravidelném spánku. Tento odpočinek však často nestačí. Někdy stačí jen zapomenout na starosti všedního dne a podniknout něco jiného, než běžně vykonáváte. Co si takhle vyrazit na procházku do přírody? Podzim malíř nádherně vymaloval svými barvami přírodu. V zimě zase při pěkném počasí vás může procházka po sluncem ozářené zasněžené pláni doslova probudit.
Když je ošklivě…
Že je ošklivé počasí? Proč si tedy neuvařit teplý voňavý čaj, nezapálit si svíčku a nesednout si k nějaké pěkné knize? Dovádějí-li u vás doma děti, zkuste je zklidnit a můžete si společně sednout k nějaké společenské hře. O víkendu můžete s celou rodinou vyrazit na výlet. Nebo proč si nejít večer posedět na sklenku dobrého vína. Ti aktivnější možná dají přednost například tanci. Nebojte se být tak trochu »sobci«, myslete na sebe a na své tělo a dopřejte mu trochu toho odpočinku. Mnohonásobně se vám to vrátí.
Jak nejraději odpočíváte vy?

Nepodceňujte spánek

27. října 2007 v 8:23 | Azzy
Říká se, že nejsladší ze všeho je spánek...

U moře na podzim? Proč ne?

26. října 2007 v 8:56 | Azzy
U moře na podzim? Proč ne? Pakliže jste neměli v létě moc času a dovolenou se rozhodli odložit na později (nejspíše na zimu), proč čekat a odpočinek odkládat. Proč si neužít ten správný podzimní relax u moře? Výhody podzimní dovolené
V létě bývají pláže narvané k prasknutí a vedro vás mnohdy zmáhá, kdežto po sezóně bývají pláže volné, ceny o hodně nižší, ale zato počasí bývá ještě příjemné a ve srovnání s tuzemskem jistě stále ještě »letní«. Shrnuto, podtrženo - prázdné pláže, menší vedro, nižší ceny - to jsou zřejmě hlavní devizy, které by měly turisty přilákat k moři i po sezóně. A je pravda, že lidí, cestujících za sluníčkem až v září, říjnu (či do některých destinací ještě později), rok od roku přibývá.
Pro důchodce i rodiny s dětmi!
Taková dovolená se vyplatí nejen studentům či důchodcům, ale i třeba rodinám s malými dětmi. Navíc v tomto období už nebývá takové horko, ale stále je příjemně. Někteří ocení velké slevy, se kterými se takové zájezdy prodávají, jiní si budou pochvalovat klid.
Vybere si každý!
Ať už patříte mezi kteroukoliv skupinu, jistě si dokážete vybrat. Je snad nějaké místo, kam už léta toužíte jet, ale zdá se vám takový zájezd příliš drahý? Na podzim už nemusí být. Chcete ulevit svým nervům a hledáte klid? Pojeďte za krásou mořských pláží a vln a užijte si babí léto u moře!
Už jste někdy jeli na dovolenou až na podzim?

Jak se zbavit stresu

24. října 2007 v 13:55 | Azzy
Naše dny jsou naplněné stresem stejně jako vzduchem, který dýcháme. Prostě stres k životu ve 21. století patří.
Budování kariéry v práci, závod s časem, aby se stihly povinnosti v domácnosti, zácpy na silnicích, nefungující služby, zato hádající se politici, civilizační nemoci… Když k tomu ještě doma vychováváte malého nezbedu, večer se zhroutíte před televizí a sledujete cokoliv, jen abyste nemusela vstát. Nejlépe nějaký akční film, který rozbuší naše v srdce a místo uvolnění přinese další napětí.

Lék na nemoc zvanou stres je známý: relaxace.

Všichni víme, že bychom měli v naplněném dni najít chvilku pro sebe a uvolnit se, vypudit z mysli starosti, myslet na něco příjemného a nechat čas plynout. A jak to vypadá v praxi: uvaříme si šálek kávy, zapálíme si cigaretu a máme za to, že jsme tělu i duši dodali potřebný oddych.

Rituál pití kávy je pro mnohé z nás synonymem pro uvolnění,

jenže naše tělo ho vnímá naprosto opačně. Kofein se z kávy uvolní a jeho účinek je povzbuzující, nikoliv uklidňující. Stejně jako nikotin nás vybudí k další akci, přestože jsme měli v úmyslu dát si chvíli pauzu. Alkohol sice dokáže zmírnit stres, uvolnit svaly a navodit spánek, ale pouze přechodně. Za pár hodin začnete mělce dýchat a probouzet se, takže ani tudy cesta nevede.

Jak tedy relaxovat?

Jak uvolňovat stres, který je startovacím prvkem nemocí, jak vyhlazovat vrásky z unavené tváře, jak získávat zpět energii, která nám den ze dne ubývá? Uvolňovacích metod je celá řada - některé z nich můžete provádět nenápadně v práci, abyste překonali krizový okamžik, jiným se můžete věnovat v klidu domova (uvolňovací cviky, aromaterapie, meditace), zvolit si můžete relaxaci ve skupině (jóga, taiči, břišní tance), anebo za pomoci odborníka (masáže, lázeňská kůra).

Na relaxační první pomoc vám stačí pět vteřin,

během kterých budete posílat do svého podvědomí pozitivní vzkaz. Například si tiše říkejte: "Dělám do dobře" nebo "To zvládnu" a několikrát si to zopakujte. Máte-li k dispozici deset vteřin, postavte se s nohami mírně od sebe, nadechněte se a natažené ruce vzpažte a přiložte dlaněmi k sobě. Při vydechování ústy vytočte dlaně do stran a ruce pomalu přes upažení připažte, přičemž prsty protahujte co nejvíc do dálky a v duchu si při tom říkejte "Jsem klidná".

Smějte se!

Smích je výborným způsobem, jak potlačit stres a zbavit se napětí, takže prolistujte si humoristický časopis a nebo sáhněte po oblíbené knize, kterou si nechejte pro tento případ po ruce, a přečtěte si nejzábavnější pasáž, jež vás spolehlivě vyladí do smíchu. K tomu stačí pouhá minuta!

Dýchejte!

Jinou metodou, jak se uvolnit, je správné dýchání. Když ho dobře natrénujete, máte v ruce nejsilnější zbraň proti stresu. Sedněte si pohodlně na židli, narovnejte záda a ruce přiložte na břicho tak, aby se prsty dotýkaly. Pak se zhluboka a pomalu nosem nadechněte a vzduch nechte proudit do hrudníku a až do břicha. Prsty na břiše se vám při tom od sebe vzdalují, což je důkazem toho, že se vám hrudník roztáhl a břicho naplnilo vzduchem. Potom pomalu vydechujte ústy a vnímejte, jak vzduch je vytlačován bránici, takže břicho splaskne, plíce se vyprazdňují, poslední zbyteček vzduchu vytlačíte z hrotů plic u klíční kosti. Toto hluboké dýchání, které si můžete nacvičovat několikrát za den, řádně okysličí krev a pročistí vám i hlavu, která přestane myslet na starosti a věnuje se v tu chvíli jenom dýchání. Jakmile si hluboké dýchání osvojíte, můžete ho pak zapojit automaticky, když pocítíte, že vám věci přerůstají přes hlavu.
Jiné uvolňovací metody vám zaberou více času než popsaná "první pomoc", ale věřte, že k jejich zvládnutí není ani tolik rozhodující čas (o němž všichni tvrdíme, že nám chybí), ale vůle něco se sebou udělat a nenechat se životem vláčet, ale ovládat ho.

Palmový olej: rudý zázrak z Malajsie

24. října 2007 v 7:02 | Azzy
Palmový olej: rudý zázrak z Malajsie Rudý olej nebudí možná na první pohled důvěru. Ovšem nenechte se mýlit - tento »rudý zázrak« může pomoci nejen vaší pleti ke kráse, ale také vašemu tělu ku zdraví. Palma olejná
Palmový olej ze získává z palmy olejné, která roste v západní Africe. Dnes se hojně pěstuje v Malajsii (ta je největším výrobcem palmového oleje na světě - zhruba 47 % světové produkce) a Indonésii. Samotný olej se získává z dužiny plodu této palmy, z níž se lisuje. Obsahuje velké množství karotenů, a proto je jeho barva oranžová.
Jestli byste chtěli použít klasický palmový olej v tekuté a čiré podobě, museli byste ho zahřát minimálně na 32°C. Při běžné pokojové teplotě jsou však tekuté upravené palmové oleje (palmolein či superolein), které obsahují vyšší podíl nenasycených mastných kyselin. Jejich nedostatkem pak ale může být ztráta karotenů, ke kterému dochází při jejich úpravě. Řadu cenných látek si ale například uchovává upravený palmový olej - carotino.
Pleť krásná díky palmovému oleji
Palmový olej se sice hojně využívá v potravinářském průmyslu, ale ten kosmetický mu nezůstává nic dlužen. Vždyť obsahuje tolik cenných látek (jedna polévková lžíce vám může poskytnout denní dávku nenasycených mastných kyselin, vitaminu E) - např. karoten.
Používá se hlavně do přípravků, které pomáhají pečovat o krásnou pleť - kupříkladu do pleťových krémů, masek, regeneračních olejů, ale může být i součástí přísad do koupele, opalovacích krémů či krémů po opalování. Palmový olej pomáhá pokožku chránit a posilovat, zároveň ji také regeneruje a působením proti volným radikálům zpomaluje proces stárnutí. Je vhodný i pro problematickou, suchou či citlivou pleť. Dopřejte si tedy příjemné ošetření, uvolněte se a udělejte pro sebe něco dobrého.
Pro krásu i zdraví
Palmový olej nemusí být jen zdrojem vaší krásy, ale může pomoci i vašemu zdraví. Najde jistě uplatnění ve vaší kosmetice, ale i kuchyni. Díky vysokému obsahu tzv. nenasycených mastných kyselin pomáhá snižovat a odbourávat tzv. špatný cholesterol. Pomáhá tak snižovat riziko srdečního onemocnění (arteriosklerózy, srdečního infarktu apod.), obsahuje také řadu dalších cenných látek. Může tak pomáhat snižovat počet volných radikálů v těle a zpomalovat tak stárnutí. Je zkrátka dobrým pomocníkem, který vám pomůže navodit pocit svěžesti.
Používáte také palmový olej?

Gymnastický míč – kulatý zázrak

19. října 2007 v 13:42 | Azzy

Hledáte ideální pomůcku pro domácí cvičení, která vás snadno zbaví stresu i bolavých zad a zároveň si s její pomocí trošičku zlepšíte fyzickou kondici? Pak už dále nehledejte, máme pro vás to pravé. Je to kulaté, a moc to pomáhá. Že nevíte, co to je? Přeci gymnastický míč!

V dnešní době žije většina z nás v každodenním stresu a spěchu, a nejednou se vracíme po těžkém dni zcela vyčerpaní a otrávení starostmi každodenního života. Ve svém volném čase se pak obvykle snažíme tělu vše vynahradit - relaxovat, sportovat, jednoduše užívat si trochu zdravějšího životního stylu.

Ne každý z nás má samozřejmě na to, aby si platil členství v golfovém klubu, pořídil si osobního tenisového trenéra, nebo chodil pětkrát týdně na jógu. Existuje ovšem řada jednoduchých pomůcek, které si za poměrně nízkou cenu můžeme pořídit domů, a cvičit tak kdykoliv se vám to hodí, zadarmo, a navíc v teple domova, tedy bez mnohdy tolik únavného dojíždění do fitcenter.

Jednou z nejúžasnějších pomůcek tohoto typu je gymnastický míč, který umožňuje provozovat mnohostrannou činnost upevňující vaše zdraví i fyzickou kondici. Cvičení s tímto míčem snižuje napětí organismu, posiluje břišní a zádové svaly a aktivuje klouby. Míče slouží k rehabilitaci a fyzioterapii při řadě aktivit. Jsou určeny pro nácvik stability, koordinace pohybu, reakcí svalstva na změny polohy. Aktivizují motorické funkce těla. Používají se při rehabilitaci páteře. Jsou využitelné nejen individuálně, ale i ke skupinové rehabilitaci.

Cvičení s gymnastickými míči je vhodné pro všechny věkové kategorie, a to bez ohledu na fyzickou kondici, ale dokonce i váhu, což je bezesporu velkou výhodou. Testy prokázaly, že jeden míč dokáže zvládnout zátěž až 500 kg!

Mimo jiné s ním můžete snadno provádět také různá relaxační cvičení, nebo jej používat jako normální židli k sezení. Mimochodem, je to o mnoho zdravější "kus nábytku" než jsou ony známé dřevěné nebo dokonce plastové kousky ve vaší kuchyni či pracovně. Nesporná výhoda míčů totiž je, že vám snadno pomohou k dosažení správné a příjemné polohy těla při sezení, ať už doma, ve škole či v kanceláři.

Odolné, pružné míče menších velikostí jsou nepostradatelné pro široké spektrum sportovních použití jako gymnastiku, fitness, sport, tanec, cvičení rovnováhy a terapii. Větší modely jsou pak díky svým rozměrům a dynamickým vlastnostem vhodné především pro terapeutické a rehabilitační účely. Jsou neocenitelným pomocníkem pro všechny terapeuty při jejich práci s pacienty. Díky své barevnosti mají pak využití i při různých hrách.

Nejkvalitnější modely gymnastických míčů jsou vyráběny z protiskluzových a nepraskajících materiálů, jiné mají zase navíc vroubky, které slouží k příjemnému masírování.

Míče jsou vyráběny v mnoha různých velikostech, respektive průměrech, a to od pětačtyřiceti až po pětaosmdesát centimetrů. Existuje ale jistá norma, které doporučuje volit průměr míče dle výšky osoby, která bude míč používat. Doporučený průměr míčů je asi takovýto: průměr míče 45 cm = postava 140 - 150 cm, průměr míče 55 cm = postava 155 - 165 cm, průměr 65 cm = postava 170 - 185 cm, průměr 75 cm = postava 175 - 190 cm, průměr 85 cm = postava nad 185 cm.

Historie gymnastických míčů sahá až do šedesátých let 20. století, kdy se poprvé objevily ve Švýcarsku. Od té doby bývají mnohdy nesprávně nazývány "švýcarskými míči" a tento pojem můžete čas od času slyšet ještě dnes. Ať už jim ale budeme říkat jakkoliv, na tom, že jde o geniální pomůcku jak pro cvičení, tak pro relaxaci, se jistě shodneme.

Ponořte se do levandule a relaxujte!

17. října 2007 v 15:48 | Azzy
Ponořte se do levandule a relaxujte! Dlouhý a unavující den máte za sebou a před sebou večer, při kterém si chcete co nejlépe odpočinout a zarelaxovat si. Už dávno lidé vědí, že zbavit únavy a napětí jim může pomoci voda, lépe řečeno příjemná koupel. I když nemůžete k bazénu či na koupaliště (na to si budeme muset nyní pár měsíců počkat), je tady ještě vaše soukromé domácí království a v něm na vás čeká vana s voňavou koupelí!
Ideální relaxace
Voda - to je zkrátka ideální relaxace. Tělo se při koupeli uvolní a odpočine a vy se budete cítit jako znovuzrození. Ne každý má doma sprchu s masážními tryskami či masážní vanu. Ale i obyčejná vana napuštěná až po okraj, ze které se line příjemná vůně, po dlouhém dni bohatě postačí.
Celá - levandulová!
Aby byla koupel ještě příjemnější, zkuste využít nejrůznějších koupelových přísad. Co takhle zarelaxovat se s levandulí? Levandule lékařská je oblíbená pro svou příjemnou vůni. Přidává se s oblibou do nejrůznějšího kosmetického zboží i přísad do koupele. Může pomoci uvolnit napjatou nervovou soustavu, tišit bolesti hlavy, povzbudit krevní oběh a navíc má také antibakteriální účinky. S oblibou se využívá i v aromaterapii. Pozor by si na ni měli však dát alergici. Do horké vany přidejte jednu lžíci levandulového oleje či sušené levandulové kvítky a dopřejte celému svému tělu levandulovou lázeň. A na dokreslení atmosféry si pusťte třeba tuhle: "Ty jsi má, levandulová…"
Zpříjemněte si koupel!
Další možnou přísadou do koupele je mořská sůl. Nejenže zpříjemní koupání, ale má také příznivý vliv na pokožku. Pomáhá ji čistit a hydratovat. Čistící účinky vaší pleti může poskytnout také bahenní mýdlo (obsahuje bahno z Mrtvého moře). Je bohaté na minerály a pokožku zanechá krásně vláčnou. Krásně voní a je jich nabízena nepřeberná škála - esenciální oleje! Můžete si zakoupit malou lahvičku a přidat vždy do koupele několik kapek nebo si je pořídit malých kapslích (kuličky, které se ve vodě postupně rozpouští). Kromě kuliček se vyrábí kapsle nejrůznějších tvarů, košíčky apod. - mají však jedno společné, dokáží vaši koupel příjemně provonět a zlepšit celkový dojem z prožité relaxace.
Také rádi relaxujete ve vodě?

Óm, znak, který zná každý milovník jógy

13. října 2007 v 7:05 | Azzy

Když se řekne jóga, každý si představí člověka sedícího někde v tichém lese se zkříženýma nohama, zavřenýma očima a oddávajícího se meditaci. Nebo si také může představit neuvěřitelně ohebného jogína s nohama za krkem a s pohledem upřeným někam do svého nitra.

Jóga je všeobecně oblíbeným stylem života, kdy se člověk snaží všechny své stresy, vášně, rozpory a problémy ze svého života vytěsnit a naučit se všechny potíže řešit s klidem tak, aby si co nejméně uškodil. Je to o uvědomění sebe sama.

Jóga je vlastně nauka o tom, jak správně ovládat veškeré duševní i tělesné funkce. Pomocí fyzického cvičení, tréninku meditace, maximální koncentrace, ale i odříkání by se mělo dosáhnout jakési nezávislosti na hmotném bytí člověka.

V dnešní době se především vyzdvihuje její pozitivní účinek na tělo a cvičit jógu je velmi oblíbený způsob, jak se udržovat v dobré kondici.
Jóga má také svůj zvláštní znak, zvuk, kterému se říká óm. Védské óm je uznáváno jako symbol nejvyššího božství a zároveň jako zvuk, který stvořil svět. Vyslovení toho zvuku by mělo pomoci otevřít vaši mysl a překonat vlastní ego, které podle učení jógy člověku zakrývá pravou podstatu světa a sebe sama, a tudíž není možné dojít skutečného štěstí a svobody. Umístění znaku do květu lotosu navozuje stav klidu a soustředění.
Vizuální grafické zpracování óm je jakousi spojnicí mezi všemi, kteří jógu provozují a mají k ní vztah. Proto se dají běžně zakoupit jogínské předměty s tímto označením, jako jsou přívěsky nebo meditační pomůcky. Takový osobní talisman, jakým je právě přívěsek, je možné si bez problémů objednat i přes internet a nebude vás stát víc než 100 Kč.

Masáž pomocí lávových kamenů

12. října 2007 v 13:34 | Azzy

Tento exotický typ masáže spočívá v magickém přikládání rozžhavených kamenů na tělo a následné ruční masáži. Nejen že se vaše tělo zbaví stresu a únavy, ale zregeneruje se na několik dní dopředu.

O zvláštních účincích lávových kamenů věděli již naši předkové před tisíci lety. Starověké civilizace především v Asii a Latinské Americe kladly velký důraz na rozvoj medicíny, a proto není divu, že některé prvky jejich alternativ se dostaly až do vzdálené Evropy.

Staří Číňané a Tibeťané objevili sílu vulkanických a čedičových kamenů. Při takové masáži jsou vám lávové kameny rozžhavené na 50-60 stupňů Celsia přikládány na určitá místa na těle tak, aby se co nejlépe prohřálo a začala se tak uvolňovat energie a napětí.
Přikládání kamenů je kombinováno s pomalými masážemi v dokonalé harmonii, aby se tělo mohlo co nejlépe zbavit všeho negativního a načerpat novou, pozitivní energii. Správně provedená masáž vás dovede k absolutní relaxaci, nebo dokonce do jemného spánku.

Teplo, které kameny vyzařují, se vám po chvíli rozlije po celém těle a vy si pouze užíváte jemné pohyby rukou masérky.
Samozřejmě existuje mnoho typů masáží lávovými kameny. V některých salónech nabízejí pouze masáž zad a trupu, jinde dokonce chodidel či obličeje. Samozřejmě vždy je důležité věnovat se jak dolním, tak i horním končetinám, aby bylo tělo opět vyvážené a svěží.

Masáž trvá celkově od 90ti do 120ti minut a její účinky vydrží několik dlouhých dní. Je tedy vhodná i pro klienty, kteří trpí nedostatkem času na dlouhodobou regeneraci.

Dopřejte si masáž: relaxujte s vůněmi! II.

16. září 2007 v 9:49 | Azzy
Dopřejte si masáž: relaxujte s vůněmi! II. Poznali jste už kouzlo aromalampy a podlehli mu? Provoní vaši domácnost a přinese chvíle odpočinku po dlouhém dni? Vítejte tedy zpátky v kouzelném světě vůní. Vůně - dobrá prevence
Vůně vám mohou pomoci i v prevenci proti různým neduhům. Zmírní vaše obtíže a pomohou vám se jich zbavit. Vyzkoušejte nějakou novou vůni. Uvidíte, jak s některými potížemi zatočí.
Bolesti hlavy - sáhněte po kardamonu, levanduli, mateřídoušce, růži.
Nachlazení - výborně vám poslouží borovice, citrón, eukalyptus, jedle, myrta, řebříček, zázvor.
Nespavost - vyzkoušejte kopr, levanduli, majoránku (je však nevhodná pro těhotné), meduňku, vanilku.
Nevolnost - použijte bazalku (opět nevhodná v těhotenství).
Osvěžení - pomohou vám klementinka, limeta, mandarinka, pomeranč.
Stres a úzkost - bojujte s nimi pomocí bazalky a vanilky.
Aromatické masáže
Proč nespojit příjemné s užitečným? Taková pořádná masáž uvolní ztuhlé svaly a v kombinaci s esenciálním olejem se může stát tato voňavá terapie nezapomenutelným zážitkem. Aromatické masáže dokáží poskytnout úlevu a uvolnění celému tělu. Podle toho, jaký žádáte výsledný kosmetický účinek, se volí ta správná směs silic. Vybraný olej také může ulevit určitým neduhům.
Masážní oleje
Vyzkoušejte, který olej bude nejlépe vyhovovat vám. Mohou pomáhat například při:
Celulitidě- s tou si nejlépe poradí citrón, pomeranč a hřebíček.
Mastné pleti- neváhejte a sáhněte po citrónu a hřebíčku.
Suché pleti - čeká, až ji osvěžíte heřmánkem a vanilkou.
Problematická pleť - pusťte se s ní do boje pomocí čajovníku, mateřídoušky a růže.
Zralé pleti - ošetří ji citrón a pomeranč.
Menstruaci - nepříjemné pocity a bolesti se zmírní po bazalkové, heřmánkové, jasmínové, či levandulové masáži.
Bolesti hlavy, migréně - na mušku si ji vezme grapefruit a heřmánek.
Aromatické koupele
Už horká koupel sama o sobě může být tou správnou relaxací, kterou zakončíte den. Přidáním voňavé směsi (smíchejte 3 - 10 kapek oleje s 1 dcl mléka) vytvoříte »bazén slastí«, do kterého se stačí jen ponořit. Vaše tělo do něj vklouzne a obklopí vás svět vůní. Zavřete oči a v klidu je vnímejte. Tělo se uklidní a povzbudí. Při koupeli mohou silice působit na celý organismus. Můžete si hrát a kombinovat různé přísady dohromady, není však dobré míchat více jak 5 druhů. Chcete-li zmírnit bolest hlavy, přidejte levanduli, či mátu peprnou. Šalvěj bude mít zázračné účinky na nespavost. Jedle a řebříček si poradí s nachlazením. Stres a úzkost zaženou levandule a růžové dřevo.
Méně znamená někdy více!
Proto to ani s esenciálními oleji nepřehánějte a nepřidávejte do vody více kapek, než je určeno. Mohla by vás z toho pěkně bolet hlava. Těhotné ženy, lidé s vysokým či nízkým tlakem a jinými potížemi musí pečlivě vybírat pro ně vhodné přísady.
Tak kdy si půjdete koupit svůj první esenciální olej?